EVVO je výchova k myšlení a jednání, které je v souladu s udržitelným rozvojem a vede k vědomé odpovědnosti za udržení kvality životního prostředí a k úctě k životu ve všech jeho formách.
Ekologická výchova sice není na naší škole zařazena jako samostatný předmět, ale promítá se do osnov jiných předmětů, hl. přírodovědných (fyzika, chemie, biologie, základy přírodních věd). Snažíme se vést žáky k zodpovědnému přístupu k životnímu prostředí, k myšlení nejen ekonomickému, ale zároveň i ekologickému.
Samozřejmostí je třídění odpadů. Ve třídách jsou koše na plasty, na chodbách na plasty a papír. V suterénu školy je možné odevzdávat k recyklaci drobné vysloužilé elektrospotřebiče a baterie. Žáci jsou vedeni k šetření energiemi a vodou.
Škola se pravidelně účastní ekologických aktivit. Jsme zapojeni do projektu Recyklohraní, účastníme se studentských konferencí, fotografických, výtvarných a literárních soutěží s ekologickou tématikou.
Podporujeme badatelsky orientovanou výuku. V rámci laboratorních prací a projektových dnů zkoumáme např. složení a kvalitu pitné vody, vliv stromů na teplotu na ulicích během horkých dní, měříme intenzitu hluku ve vnitřních i venkovních prostorách, intenzitu UVA záření, atd. V roce 2022 jsme od Moravskoslezského kraje dostali v rámci projektu „Energie – jak na ně“ dotaci na nákup pomůcek zabývajících se úsporou energie a výrobou energie z obnovitelných a alternativních zdrojů energie, v roce 2023 jsme z projektu pořídili sady na analýzu vody a v roce 2024 pořídíme termokamery, hlukoměry a další měřicí prostředky pro projektové dny „Ekologie a ochrana zdraví“.
Pro studenty organizujeme exkurze do podniků v okolí školy (čistírna odpadních vod v Ropici, železárny v Třinci, Hyundai Nošovice, Marlenka Frýdek – Místek aj.), kde se mohou dozvědět nejen o výrobě, ale i o ekologických aktivitách firem.
Ing. Martina Rothová, koordinátorka EVVO
Žáci s uměleckým talentem, který v běžném vyučování nemohou příliš uplatnit, se rádi účastní výtvarných a fotografických soutěží s ekologickou tématikou.
Výtvarná a fotografická soutěž ke Dni stromů
Soutěž je vyhlašována Městem Český Těšín každoročně u příležitosti Dne stromů. Naši žáci se pravidelně účastní a umísťují se na „medailových“ místech.
Výtvarná soutěž Neživá příroda v našem kraji
Soutěž byla vyhlášena v roce 2022 v rámci Mezinárodního roku mineralogie Přírodovědeckou fakultou UK v Praze. Zúčastnila se Liwia Helena Woźniak.
Literární a výtvarná soutěž KNIHA ZELENÝCH POHÁDEK
Soutěž vyhlásil MS kraj na jaře 2023. Knihu napsali žáci a studenti všech stupňů škol a celá byla věnována ekologickým tématům. Mezi 23 vybranými povídkami a básničkami, které doplňovaly obrázky, byly i dvě od autorek z naší školy. Publikace byla slavnostně pokřtěna na KÚ MSK v září 2023. V knížce najdeme povídku Petlahev od Nely Plevkové ze 3. A a básničku Tak si jdu od Anety Motykové a Marie Tomicové ze 3. C.
Výtvarná soutěž s ekologickou tématikou Omalovánky z přírody
Odbor životního prostředí a zemědělství Moravskoslezského kraje za současné podpory projektu LIFE Coala vyhlásil pro rok 2024 výtvarnou soutěž na téma „Omalovánky z přírody“. Byla určena žákům do 18 let a jejich úkolem bylo vymyslet a nakreslit omalovánku zaměřenou na životní prostředí. Z doručených prací byly vybrány ty nejlepší a v květnu vyšly v publikaci, která je určena pro školky, dětské knihovny, dětská oddělení nemocnic apod. Mezi vybranými obrázky máme svého zástupce – obrázek studentky z 1. B.
Ⓒ 2021 Obchodní akademie, Český Těšín, p.o. | oact.cz